Неколку начини со кои може да ја упропастите тетоважата

Сега веќе кога имате нова тетоважа, ќе сакате да ја покажувате , а за да се фалите со неа треба и да се грижите за неа! Како „колекционер“,  треба да бидете свесни за неколку работи кои можат да  претворат убаво уметничко дело во разочарувачки хаос.

Најпрво треба да сватите дека првите три дена од исцелувањето се од клучно значење за тоа како вашата тетоважа, односно сликата ќе изгледа за остатокот од вашиот животот, поради тоа обрнете внимание на:

1. прекумерна / под Грижа

Вам може не ви е јасно колку е  тенка линија помеѓу прекумерната грижа и недоволното  грижење за вашата тетоважа.

По тетовирањето нежно ја вадите облогата која ви е поставена од артистот на самата тетоважа. Откако ќе ја извадите облогата, тетоважата мора убаво да ја измиете со млака вода и антибактериски сапун. При миењето не смеете да го гребете или триете тетовираното место. Со нежни движења со палома или хартиен бришач да го исушите тетовираното место. ( препорачано со тапкање)

НАПОМЕНА Пред секое миење и мачкање на тетовираното место измијте ги и рацете со антибактериски сапун.

Секој тату артист има различен метод за лекување на нивните тетоважи. Треба да запомнете дека без разлика што  ќе изберете да  користите, треба да го избегнете искушението да мачкате не повеќе од препорачаната количина. Масти кога се нанесуваат многуслојно ги задушуваат порите, што  прават  за кожата тешкода дише. Кожата треба да дише за да се  забрза процесот на лекување – која е и причината зошто повеќето професионални тату артисти ќе препорачаат Маседониан Меџик тату кремата  или нерафинирано, ладно цедено кокосово масло за чувствителни типови на кожа. Повеќе органски и природни, толку подобро за вашата кожа …

2. Спиете врз вашата тетоважа

Значи, ако се направи тетоважа на грбот,се што треба да направите е да спиете на вашиот стомак  неколку дена … Најдобро би било ако може да  спиете со вашата тетоважа изложена, без да ја покривате со нешто или да ја виткате во нешто.

Ако утрото вашата постелнина е залепена за вас, следете ги истите инструкции како залепен завој или фластер, не лупете ја, не ја корнете постелнината, туку земете ја  со вас да ставете ја  под туш и навлажнете ја со студена или млака вода за да се одлепи.

3. Допирање

Ова е прилично јасно, зарем не?

Сите наши раце и рацете на нашите пријатели, семејството, љубовници и деца се еднакво гнасни. Не ја допирајте вашата тетоважа, освен ако не ви се свежо измиени вашите раце. Водењето грижа за вашата тетоважа да е чиста е Правило # 1 во процесот на исцелување на тетоважата. Затоа мијте ја неколку пати на ден, односно (за оние понеодговорните) барем наутро и пред спиење и ќе се избегне потенцијална инфекција.

И повторно напоменувамПред секое миење и мачкање на тетовираното место измијте ги и рацете со антибактериски сапун.

4. Киснење во вода на тетоважата

Во текот на оваа недела за време на процесот на лекување, исто така ќе треба да се избегне продолжен контакт со вода. Да, се разбира можете да се туширате, и да ја миете  тетоважата неколку пати на ден, но вие не треба да ја топите  вашата тетоважа (да го пролонгирате престојот или воопшто да влегувате) во бањи, топли/врели бањи, базени или солена вода. Стоенаа вода = нездраво, бактерии, инфекции и иритации.  Ќе биде најдобро да се избегне сето тоа за време на првите 2-3 недели со новата тетоважа.

5. Изгореници

Кремите со УВ фактор за заштита од сонце најчесто не се формулирани за да  заштитат рани и слично. Ќе се чувствувате како вашата свежа тетоважа гори ако е изложен на сончева светлина. Слушајте го вашето тело, ако околу вашата тетоважа чувствувате топлина и иритација, тогаш остане надвор од директна сончева светлина. Ако мора да бидете надвор на сонце, тогаш мачкајте се со креми со заштитен бебешки фактор.

6. Гребење и Триење

Се појавуваат љупки кожа, како краста – Вашата тетоважа не испаѓа надвор, не излегува и поради тоа нема причина за паника! Чешањето е многу нормален дел од процесот на заздравување на тетоважата.

Не ја гребете крастата. Ниту пак да ја луштите.

Љупките кожа, перутањето на кожата обично се во иста боја како пигментот кој се користи. Ако ја собереш или луштиш краста, ризикувате да ја изгребете бојата или да предизвикате хипертрофичниа лузни. Нека тетоважа се лекува сама од себе.

7. Не прашувате за совет!

Професионалните тату артисти прават што е можно се за да се обезбеди безбедно сигурно тетовирање. Сепак, ние не сме медицински професионалци. Ако мислите дека се случуваат чудни работи со вашата тетоважа, нешто ви е сомнително, не двоумете се да се консултирате со вашиот уметник или лекар веднаш.

Затоа внимавајте, умерена грижа, хигиена и редовно мачкање со кремата и вашата тетоважа ќе трае до целиот ваш живот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *